Periodontoloji, diş etleri, çene kemiği ve diş eti bağlantı dokusunu etkileyen hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Periodontoloji, periodontal hastalıkların tanı ve tedavisi, periodontal cerrahi, implant tedavisi ve diş eti rekonstrüksiyonu gibi konuları kapsar.

Periodontal hastalıklar, diş eti enfeksiyonlarından kaynaklanan, diş eti dokularının iltihaplanmasına ve dişleri destekleyen kemik dokusunun yıkımına neden olan bir grup hastalıktır. Bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi önemlidir, çünkü ilerlemesi diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Periodontoloji uzmanları, periodontal hastalıkların tanısı ve tedavisi, diş eti cerrahisi, implant tedavisi ve diş eti rekonstrüksiyonu gibi konulara hakimdir. Bu uzmanlar, diş eti iltihabı (gingivit) ve periodontit gibi hastalıkları tedavi etmek için diş temizliği ve diş eti ameliyatları gibi prosedürleri kullanabilirler.

Periodontoloji uzmanları, diş hekimliği eğitiminin ardından ek uzmanlık eğitimi alırlar. Periodontologlar, diş hekimliği klinikleri veya özel kliniklerde çalışabilirler ve diş hekimliği mesleğinin diğer dallarıyla birlikte çalışarak hastalara en iyi tedaviyi sağlarlar.

Periodontal hastalıkların önlenmesi, düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimliği kontrolleri gerektirir. Ayrıca sigara içmek, stres, yanlış diş fırçalama tekniği, genetik faktörler ve bazı ilaçlar gibi faktörler, periodontal hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilir.

Leave a Reply