Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi; dişin merkezinde bulunan ipliğe benzeyen diş pulpasının iltihaplı, enfekte, çürüyen veya ölü kısmının çıkarılma tedavisidir. Diş pulpası ve diş kökleri kemiğe doğru uzanan kanallara sahiptir. Kanal tedavisinde, lokal anestezi sonrası kök kanalı tedavi edilerek diş pulpası çıkarılır ardından pulpa odası ile kök kanallar tamamen doldurularak bakterilerin girmesini önlemek için kapatılır. Bu işleme ise kanal tedavisi denir.

Endodonti, özellikle diş pulpası ve dişin kökünü çevreleyen dokularla ilgilenen bir diş hekimliği uzmanlığıdır. Bir kök kanal tedavisi, genel bir diş hekimi veya bir endodontist tarafından tedavi edilebilir. Endodonti uzmanı, diş hekimliği okulundan sonra yalnızca kanal tedavilerine odaklanarak dört yıl ek ihtisas eğitimi alan uzman diş hekimleridir. Genel diş hekimleri, kök kanallarını uygulama konusunda yetkilidir, ancak dişinizle ilgili en iyi kanal tedavisini endodonti uzmanının yapabileceğini söylemek yanlış olmaz. Doğru bir kanal tedavisi uygulanmadığında o dişi kaybetme riskiniz ortaya çıkar.

 

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
Dişin pulpasına veya sinirine zarar verebilecek birçok şey vardır. Genellikle hasta, kanal tedavisine ihtiyaç duyması konusunda kendisini uyaran ağrı veya başka semptomlar hisseder, ancak çoğu zaman hiçbir belirti veya uyarı olmaz. Aşağıdakiler, kanal tedavisine ihtiyaç duyduğunuzu gösteren yaygın belirtileridir.

Diş ağrısı, dişlerin tedavi ihtiyacı olduğunu gösteren en yaygın semptomdur.
Diş ölmüşse ve apse olmuşsa, hasta yiyecek sonrası ağrı hissedebilir.
Diş apse yaparak yanak, çene veya boğazda belirgin şişmeye neden olabilir. Diğer dişlere etki edebilir.
Diş hala canlıysa, etkilenen kişi sıcak veya soğuk sıvılara yani yiyeceklere aşırı duyarlılık yaşayabilir.
Ağrı, kişinin başlangıçta ağrıya neyin sebep olduğunu bile unutmasına neden olabilecek çok şiddetli genel bir baş ağrısına dönüşebilir.
Peki kanal tedavisi fiyatı İstanbul’da ne kadardır? İşte kanal tedavisi fiyat hakkındaki bilgiler;

2022 Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?
Güncel muayene ve tedavi ücreti tarifesine göre tek köklü bir dişin kanal tedavisi fiyatları 2022 yılında 1000 TL ile 1500 TL aralığındayken, ileri düzey tedavi gerektiren dişlerde kanal tedavisi fiyatları 2000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Kanal tedavisi fiyatı; hekimin tecrübesine, endodontist olup olmadığına, dişin durumuna ve dişteki kök kanal sayısına göre değişebilmektedir.

Sizde kliniğimizden kanal tedavisi randevusu alarak endodonti alanında uzman doçent hocalarımızdan en iyi tedaviyi alabilirsiniz.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kanal tedavisi dişin durumuna bağlı olarak tek seansta veya iki seanta tamamlanan bir tedavidir. Endodontist, ilk aşama olarak enfeksiyonun yayılma derecesini görmek için röntgen çeker. Ardından tedavi edeceği enfeksiyon olan dişlerde lokal anestezi uygular. Diş yüzeyinden kanala doğru aşındırma yaparak pulpa ve kök kanallara ulaşır. Kök kanallarını iğneye benzeyen bir kanal aleti vasıtasıyla genişleterek eğeleme işlemiyle sinirleri öldürerek enfeksiyonu temizler. Hasta bu aşamadan sonra herhangi bir his duymaz. Bölgeye çeşitli kimyasallar ile temizledikten sonra dişin bu boşluklarını guta percha verilen kauçuk ile doldurur. Doktorunuz enfeksiyon ile ilgili farklı bir şüphesi varsa azı dişi geçiçi dolgulama yaparak sizi bir hafta sonrada çağırabilir. Kanal tedavisi sonrası ağrı geçicidir ve hasta 2 saat kadar bir şey yememeli ve 2 gün süresince soğuk-sıcaktan kaçınmalıdır.

Doğal dişi kurtarmak tedavi süreci için en iyi seçenektir, kanal tedavisi yapılmadığında diş çekimi ve sonrasında implant, köprü veya protez ile yapılmasıdır. Bu prosedürler bir kök kanalı tedavisinden daha pahalıdır ve genellikle çevredeki dişleri, dokuları tedavi etmek için daha fazla zaman ve ek prosedürler gerektirir. Bir diş çekilir ve restorasyonla düzeltilmezse, çiğneme işlevi bozulur. Ağız ve diş sağlığı açısından bir dişi çekmek en son çare olarak düşünülmelidir.

Leave a Reply