Kök kanal tedavisi, dişin içinde bulunan kök kanallarındaki enfeksiyonların tedavi edilmesi için yapılan bir işlemdir. Kök kanalları, dişin merkezinde bulunan yumuşak dokuları ve sinirleri koruyan bir yapıdır. Eğer diş çürümesi ya da diş travması gibi nedenlerle bu dokular zarar görürse, enfeksiyon gelişebilir.

Kök kanal tedavisi, enfeksiyonun dişin içinde yayılmasını önlemek için enfekte dokuların alınması ve kök kanallarının temizlenmesini içeren bir işlemdir. İşlem genellikle lokal anestezi altında yapılır ve dişin içindeki yumuşak dokulara erişmek için bir delik açılır.

Daha sonra, kök kanalları özel aletlerle temizlenir ve dezenfekte edilir. Tedavi sırasında kullanılan aletler dişin içindeki enfeksiyonu tamamen temizleyebilmek için oldukça küçüktür. Ardından, temizlenen kök kanalları özel dolgu malzemeleri ile doldurulur.

Kök kanal tedavisi başarılı bir şekilde uygulandığında, dişin kaybedilmesi önlenebilir ve ağız sağlığı korunabilir. Ancak, işlemin başarı oranı dişin durumuna ve enfeksiyonun yayılımına bağlıdır. Bazı durumlarda, kök kanal tedavisi başarısız olabilir ve dişin çekilmesi gerekebilir.

Kök kanal tedavisi yapılması gerekip gerekmediğine ve nasıl bir tedavinin uygulanması gerektiğine karar vermek için Dinamik diş hekiminizle görüşmeniz gerekir.

Leave a Reply