Diş eti çekilmesi (periodontitis) nedir?
Diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontitis, dişlerin etrafındaki yumuşak dokuya zarar veren ciddi bir diş eti enfeksiyonudur ve tedavi edilmezse dişeti destekleyen kemiği yok edebilir. bireyin dişleri. Diş eti çekilmesi (periodontitis) gevşemeye veya diş kaybına neden olabilir.

Diş eti çekilmesi (periodontitis) yaygın fakat büyük ölçüde önlenebilir bir durumdur. Genellikle kötü ağız hijyeni ve bakımından kaynaklanır. Günde en az iki kez diş fırçalamak, günlük diş ipi kullanmak ve düzenli diş muayenesi olmak hem diş eti çekilmesi (periodontitis) gelişme olasılığını azaltabilir hem de başarılı tedavi şansını büyük ölçüde artırabilir.
Sebepler
Diş eti çekilmesine (periodontitis) ne sebep olur?
Pek çok durumda, diş eti çekilmesinin (periodontitis) gelişimi, tabanında bakterilerden oluşan yapışkan bir film olan plak oluşumu ile başlar. Bu plak tedavi edilmezse sonunda periodontite dönüşebilir.

Gıdadaki nişastalar ve şekerler, normalde bireyin ağzında bulunan bakterilerle etkileşime girdiğinde dişlerde plak oluşur. Günde iki kez fırçalamak ve günde bir kez diş ipi kullanmak plak oluşumunu ortadan kaldırabilir, ancak plak hızla oluşur.

Dişlerin üzerinde kalan plak diş eti çizgisinin altında sertleşerek tartar yani tartar haline gelebilir. Tartarın çıkarılması plaktan daha zordur ve bakterilerle doludur. Dişlerinizde plak ve tartar ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla hasar verebilir. Diş taşının fırça ve diş ipi ile temizlenmesi mümkün değildir. Çıkarmak için profesyonel bir diş temizliği gerekir.

Plak, diş eti hastalığının en hafif şekli olan diş eti iltihabına neden olabilir. Gingivitis, diş eti dokusunun dişin tabanını çevreleyen kısmının tahriş olmasına ve iltihaplanmasına verilen isimdir. Diş eti iltihabı evde profesyonel tedavi ve iyi bir ağız bakımı ile tersine çevrilebilir.

Devam eden diş eti iltihabı periodontite neden olabilir. Bu, diş etleriniz ve dişleriniz arasında plak, tartar ve bakteri ile dolan ceplerin oluşmasına neden olur. Zamanla bu cepler derinleşir ve daha fazla bakteri ile dolar. Bu derinleşen enfeksiyonlar tedavi edilmezse hem doku hem de kemik kaybına neden olur ve sonunda bir veya daha fazla dişin kaybına yol açabilir. Devam eden kronik iltihaplanma, bireyin bağışıklık sistemini zorlayabilir.

diş eti iltihabı, ağız kuruluğuna veya diş eti değişikliklerine neden olan ilaçlar, C vitamini eksikliği dahil yetersiz beslenme, diyabet, romatoid artrit ve Crohn hastalığı gibi bazı hastalıklar, hamilelik veya menopozla ilgili olanlar gibi hormonal değişiklikler, genetik, kötü ağız sağlığı alışkanlıkları, lösemi, HIV / AIDS ve kanser tedavisi, obezite, sigara veya tütün çiğneme veya ilaç kullanımı gibi bağışıklığın azalmasına neden olan faktörler diş eti çekilmesi (periodontitis) gelişme riskini artırabilir.
Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) İle Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?
Diş eti çekilmesinin (periodontitis) neden olduğu komplikasyonların başında diş ve çene kemiği kaybı gelmektedir. Ayrıca diş eti çekilmesinden (periodontitis) sorumlu olan bakteriler diş eti dokusundan dolaşım sistemine girerek vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.
Diş eti çekilmesi (periodontitis), solunum yolu hastalığı, romatoid artrit, koroner arter hastalığı ve diyabette kan şekerini kontrol eden problemlerle bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.
Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nasıl Önlenir?
Periodontitisi önlemenin en etkili yolu, küçük yaşlardan itibaren başlayan ve yaşam boyu sürekli sürdürülen diş temizleme alışkanlığıdır.

İyi ağız hijyeni ve diş hijyeni, dişlerin sabah ve yatmadan önce günde en az iki kez fırçalanması ve günde en az bir kez diş ipi kullanılması anlamına gelir. Diş fırçalamadan önce kullanılan diş ipi, dişlerin arasına sıkışmış yemek artıklarının ve bakterilerin daha iyi temizlenmesine yardımcı olur. Bu, dişlerin çevresinde periodontal hastalığa neden olan bazı bakterilere elverişli bir ortamın gelişmesini engeller.

Genel olarak, özellikle ağız kuruluğu, bazı ilaçların kullanımı gibi diş eti çekilmesi (periodontitis) gelişme olasılığını artıran risk faktörlerine sahip bireyler için 6 ila 12 ayda bir diş hekimine veya diş hekimine düzenli ziyaretler faydalı olacaktır. veya sigara içmek.

Belirtiler
Diş Eti Çekilmesinin (Periodontitis) Belirtileri Nelerdir?
Normal şartlar altında sağlıklı diş etleri sert ve uçuk pembe renktedir ve dişleri sıkıca sarar. Diş eti çekilmesi (Periodontitis) durumunda aşağıdaki belirti ve bulgular görülür:

şişmiş veya kabarık diş etleri
Parlak kırmızı, koyu kırmızı veya morumsu diş etleri
Ağız kokusu
ağrılı çiğneme
Dişler arasında gelişen yeni boşluklar
Dişleriniz ve diş etleriniz arasındaki boşluk
Dişleri normalden daha uzun gösteren aşağı çeken diş etleri
Fırçalarken veya diş ipi kullanırken kan tükürmek
Dokunmaya duyarlı diş etleri
Fırçalamadan sonra pembe diş fırçası
Gevşek dişler veya diş kaybı
Isırdığınızda dişlerinizin birbirine uyma şeklindeki değişiklik
Kolayca kanayan diş etleri
Bireyler düzenli olarak diş kontrolüne gitmelidir. Herhangi bir diş eti çekilmesi (periodontitis) belirtisi fark eden kişiler en kısa zamanda diş hekiminden randevu almalıdır. Erken müdahale, diş eti çekilmesinin (periodontitis) neden olduğu hasarı tersine çevirme şansını artırır.

Teşhis Yöntemleri
Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nasıl Teşhis Edilir?
Diş hekimi öncelikle kişinin diş eti çekilmesi (periodontitis) olup olmadığını ve varsa ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek için bir muayene yapacaktır. Bu muayene sırasında diş hekimi, sigara içmek veya ağız kuruluğuna neden olan belirli ilaçları almak gibi semptomlara katkıda bulunabilecek faktörleri belirlemek için kişinin tıbbi geçmişini gözden geçirecektir.

Plak ve tartar oluşumunu kontrol etmek için kişinin ağzını ve kolay kanamayı kontrol edecektir.

Ölçmek için dişin yanına bir diş probu yerleştirerek ağzın çeşitli yerlerinde diş etleri ve dişler arasındaki oluğun cep derinliğini ölçecektir. Sağlıklı bir ağızda cep derinliği genellikle 1 ile 3 milimetre arasındadır. 4 milimetreden daha derin cepler periodontitisin varlığını gösterebilir. 5 milimetreden derin cepler iyi temizlenemez ve müdahale gerektirebilir.

Daha derin cep derinliklerine sahip bölgelerde kemik kaybını kontrol etmek için diş röntgeni çekecektir.

Bu aşamalardan sonra diş hekimi hastalığın ciddiyetine, tedavinin karmaşıklığına, mevcut risk faktörlerine ve bireyin sağlığına bağlı olarak diş eti çekilmesi (periodontitis) için bir aşama ve derece belirleyebilir.

Tedavi Yöntemleri
Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nasıl Tedavi Edilir?
Diş eti çekilmesi (periodontitis) tedavisi diş hekimi veya diş hijyenisti tarafından yapılabilir. Tedavinin amacı, dişlerin etrafındaki cepleri iyice temizlemek ve çevredeki kemiğe daha fazla zarar gelmesini önlemektir. Başarılı bir tedavi aynı zamanda günlük iyi bir ağız bakımı rutini, diş sağlığını etkileyebilecek sağlık koşullarının yönetimi ve tütün kullanımının durdurulmasını gerektirir.
Diş eti çekilmesi (periodontitis) gelişmemiş ise cerrahi olmayan tedaviler ve daha az invaziv işlemler ile tedavi süreci tamamlanabilir. Bunun için diş yüzeyindeki tartar ve bakterilerin kazıma yoluyla uzaklaştırılması aletler, lazer ya da ultrasonik cihazlar yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Kök yüzeyinin düzleştirilmesi, daha fazla tartar ve bakteri büyümesini önleyebilir ve dişeti iyileşmesini veya dişe yeniden yapışmayı geciktiren bakteriyel yan ürünleri ortadan kaldırabilir. Topikal veya oral antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Topikal antibiyotikler, antibiyotik içeren gargaraları veya antibiyotik içeren jellerin dişleriniz ve diş etleriniz arasındaki boşluğa veya derin temizlikten sonra ceplere yerleştirilmesini içerebilir. Bununla birlikte, enfeksiyona neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak için oral antibiyotikler gerekli olabilir.

Ancak kişide ileri derecede diş eti çekilmesi (periodontitis) varsa tedavi sürecinde diş cerrahisi gerekebilir. Buna göre flep ameliyatı yani cep küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Diş hekimi diş etinde küçük kesiler yapar, böylece diş eti dokusunun bir kısmı geri kaldırılabilir ve daha etkili temizlik ve kök düzeltme için kökleri açığa çıkarır.

Diş eti çekilmesi (periodontitis) sıklıkla kemik kaybına neden olduğundan, dişeti dokusu yerine dikilmeden önce alttaki kemiğin yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. İyileştikten sonra bu bölgeleri temizlemek ve sağlıklı diş eti dokusunu korumak daha kolaydır.
Bir kişi diş eti dokusunu kaybettiğinde dişeti geri çekilir. Hasarlı yumuşak dokuların bir kısmının güçlendirilmesi gerekebilir. Bunun için yumuşak doku greftleri uygulanabilir. Bu genellikle kişinin damağından az miktarda doku alınarak veya başka bir donör kaynağından alınan doku kullanılarak etkilenen bölgeye nakledilerek gerçekleşir. Bu, daha fazla diş eti çekilmesini azaltmaya, açıktaki kökleri kapatmaya ve dişlerinize daha hoş bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Kemik aşılama prosedürü, diş eti çekilmesi (periodontitis) diş kökünü çevreleyen kemiği tahrip ettiğinde yapılır. Aşılamada kullanılan parçalar, kişinin kendi kemiklerinin küçük parçalarından oluşabilir, sentetik kemiklerden yapılabilir veya bağışlanabilir. Kemik grefti dişi yerinde tutarak diş kaybını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal kemik büyümesi için bir platform görevi görür.

Kılavuzlu doku rejenerasyon tedavisi, bakteriler tarafından tahrip edilen kemiğin yeniden büyümesini sağlar. Bir yaklaşımda, diş hekiminiz mevcut kemik ile dişiniz arasına özel bir biyouyumlu kumaş parçası yerleştirir. Bu malzeme istenmeyen yumuşak dokuların iyileşme bölgesine girmesini engeller, bunun yerine kemiğin yeniden büyümesi için zaman tanır.

Başka bir teknik, hastalıklı bir diş köküne özel bir jelin, yani doku uyarıcı proteinlerin uygulanmasını içerir. Bu jel, diş minesinin gelişiminde bulunan aynı proteinleri içerir ve sağlıklı kemik ve doku büyümesini sağlar.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Evde Bakım
Periodontitisi azaltmak veya önlemek için çeşitli basit önlemler almak mümkündür.

Bu önlemler, öncelikle bireyin dişlerini günde en az iki kez ve ideal olarak her öğün veya atıştırmadan sonra fırçalamasını içerir.
Kişi yumuşak diş fırçası kullanmalı ve en az üç ayda bir fırçayı değiştirmelidir. Elektrikli diş fırçaları, plak ve tartarı gidermede daha etkili olabilir. Diş ipi günde en az bir kez kullanılmalıdır.
Diş hekiminin tavsiye ettiği durumlarda dişler arası plakın azaltılmasına yardımcı olmak için gargara yapılabilir.
Normal fırçalamayı desteklemek için kaliteli bir diş macunu, diş arası fırçası ve diş çubuğu kullanılabilir.
Düzenli profesyonel diş temizliği, diş hekiminin tavsiye ettiği programa göre yapılmalıdır.
İkinci en önemli faktör olarak sigara ve tütün kullanımından kaçınılmalıdır. Bunlar ağız kuruluğuna ve bakteri oluşumuna yardımcı olan maddelerdir.

Leave a Reply

Bizi Arayın