• Uyguladığınız implantın ömrü ne kadardır ?
• İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

• İmplantların başarısı garantili mi?

Sizi dinliyor, size anlatıyor, aklınızdaki tüm soru işaretlerini gideriyoruz.

Uyguladığınız implantın ömrü ne kadardır ?

İmplant tedavisi uzun yıllardır yüksek başarı ve memnuniyet oranlarıyla tüm dünyada tercih edilen güvenilir bir tedavidir. İmplantlarınızı iyi bir diş bakımı ile ömür boyu kullanabilirsiniz.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Bu işlem esnasında, hasta, ağrı ve acı hissi duymaz. İmplant işlemleri yapıldıktan sonra meydana gelebilecek acı ve ağrı hissi diş hekiminizin tavsiyesine ve önerilerine uyduğunuz taktirde yok denecek kadar az olmakta ve kısa süre içinde kaybolmaktadır.

İmplantların başarısı garantili mi?

İmplantın yerleştirileceği yere ve nasıl fonksiyon göreceğine bağlıdır. Hastanın ağız hijyeni de implantın başarısını etkiler. Birçok çalışma implantların ortalama olarak üst çenede%93, alt çenede%96 oranında başarıya sahip olduğunu göstermektedir.

İmplant diş nasıl yapılır?
Adım adım diş implant tedavi süreci:

  1. İmplant sürecinde hekiminiz tarafından ilk muayeneniz gerçekleştirilerek gerekli tetkikler yapılır. Son teknoloji Tomografi cihazlarımız ile röntgeniniz çekilerek doku ve diş ekimi tedavisi için ağız-çene yapısının ve sağlığının uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bunun yanında genel sağlık durumunuz dikkate alınarak gerekli tetkikler istenebilir.
  2. İmplant tedavisine uygun olduğunuz tetkikler sonucunda belirlendikten sonra Tomografik veriler (3D Görüntüleme) yoluyla implant yerleştirilecek bölgeler diş hekiminiz tarafından tespit edilir.
  3. Çene yapınıza uygun implantın hangisi olduğu, işlemlerin yaklaşık ne kadar süreceği, ameliyat öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edileceği ve fiyat bilgisi hakkında diş hekiminiz ayrıntılı olarak sizi bilgilendirir.
  4. Hasta ve hekim müsaitse aynı gün işlemlere başlanabilir, aksi taktirde uygun bir tarihe randevu verilir. İmplant yerleştirme ameliyatınız lokal anestezi veya genel anestezi yöntemi ile yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.
  5. Diş eti hastalıklarından dolayı kemik kaybınız veya kemik yetersizliğinizin olması durumunda sorunlu bölge kemik greftleme yoluyla kemik dokusu bakımından istenilen yoğunluğa getirilir
  6. İmplantlarınız basit bir operasyon ile yerleştirildikten sonra kemiğin iyileşmesine kadar geçen ortalama 3 aylık bekleme sürecinde hekiminiz birkaç kez kontrole gelmenizi isteyebilir.
  7. Bekleme süreci sonunda, hekiminiz implant üstü protezlerinizin ölçü ve provaları için size randevu verecektir. Provalarda sizin ve hekiminizin onayladığı implant üstü protezlerinizin son randevuda takılmasıyla tedaviniz sona erecektir.

İmplantların yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?

Her implantın yerleştirilme süresi 3-4 dakika gibi bir süredir. Önce implantlar çene kemiğine yerleştirilmektedir ve sonrasında yaklaşık 3 ay ile 6 ay arasında bir süre implantların çene kemiğine kaynaması beklenmektedir.

Bütün diş hekimleri implant yapabilir mi?

En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız; alanında uzman, bu tedavide tecrübe kazanmış, gerekli eğitimleri almış bir diş hekimini tercih etmenizi öneririz.

BİR UZMANA SORUN!  ŞİMDİ BİZİ ARAYIN

İmplant yapma kararında yaşlılık etken faktör mü?

Hayır. Sağlık yaştan çok daha önemli bir etkendir. İmplant yaptıracak kişinin sağlığı ve kemik yapısının implanta uygunluğu belirleyici faktörlerdir. 70 – 80 yaşındaki vakaların riskleri daha genç fakat sağlık sorunları olan hastalardan daha azdır.

İmplantların vücut tararfından reddedilme riski var mı?

İmplantın vücut tarafından reddedilmesi, yani doku reddi oluşması söz konusu değildir. Fakat, iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafindan ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler; implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplant üstü protezler uygulanırken lokal anestezi gerektirmezler. Protezin ölçü ve prova aşamalarında hastalarda herhangi bir ağrı oluşmaz. Özellikle ön bölgedeki diş eksikliklerinde implant yerleştirildikten sonra o gün içerisinde, hastaya komşu dişlere benzer renkte ve şekilde geçici dişler takılır.

Seçerken neye dikkat etmeliyim?

İmplant tedavisine uygun olduğunuz tetkikler sonucunda belirlendikten sonra Tomografik veriler (3D Görüntüleme) yoluyla implant yerleştirilecek bölgeler diş hekiminiz tarafından tespit edilir. Çene yapınıza uygun implantın hangisi olduğu, işlemlerin yaklaşık ne kadar süreceği, ameliyat öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edileceği ve fiyat bilgisi hakkında diş hekiminiz ayrıntılı olarak sizi bilgilendirir.

İmplantlar güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi uzun yıllardır yüksek başarı ve memnuniyet oranlarıyla tüm dünyada tercih edilen güvenilir bir tedavidir. İmplantlarınızı iyi bir diş bakımı ile ömür boyu kullanabilirsiniz.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi olan her hastaya implant uygulanabilir. Ancak; genel sağlığında problem olan hastalarda varsa takipli doktoru iletişime geçilip bilgi alındıktan sonra implant planlaması yapılır.

İmplant yaptırmak istiyorum, toplam tedavi ne kadar sürüyor?

İmplantlar yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için, eğer ileri uygulamalar yapılmamış ise; hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik durumuna bağlı olarak 1 ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi gerekmektedir. Günümüzde kullanılan implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle, geçici implant üstü protezler yapılabilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen birçok faktör vardır. Bu süre dikişsiz implantta 1/4 oranında daha azdır. Dikişsiz implantta her bir diş için bu süre 6-9 dakika arasındadır. Diş hekiminiz sizlere tedavi süreci hakkında doğru zamanlamayı, sizin beklentilerinizi de dikkate alarak belirleyecektir.

İmplant çeşitleri nelerdir?

– İmplant Üstü Döküm Seramik Kaplama (Smante)
– İmplant Üstü Döküm Seramik Kaplama (Vidalı Sistem)
– İmplant Üstü Eos Seramik Kaplama (Smante)
– İmplant Üstü Eos Seramik Kaplama (Vidalı Sistem)
– İmplant Üstü Zirkonyum Kaplama (Smante)
– İmplant Üstü Zirkonyum Kaplama (Vidalı Sistem)

İmplant temizliği nasıl yapılır?

İmplantlar sabittir. Fırça ve diş ipini ana dişlerinize işlem yapar gibi kullanabilirsiniz.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplant üstü protezler uygulanırken lokal anestezi gerektirmezler. Protezin ölçü ve prova aşamalarında hastalarda herhangi bir ağrı oluşmaz. Özellikle ön bölgedeki diş eksikliklerinde implant yerleştirildikten sonra o gün içerisinde, hastaya komşu dişlere benzer renkte ve şekilde geçici dişler takılır.