Dental Turizm Nedir? Nasıl Yapılır?

dental turizm

Dental turizm sağlık turizmi dendiğinde ilk akla gelenlerden biri oluyor. Ülkemizde son yılarda ileri düzeyde teknolojik ekipmanların kullanılıyor olması, kaliteli bir sağlık hizmetinin sunulması ve son derece başarılı diş hekimlerinin hizmet vermesi, yurt dışından çok sayıda kişinin Türkiye’yi tercih etmesini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla ülkemizde sunulan diş tedavilerine olan ilginin gün geçtikçe daha da artığından söz edebiliriz. Türkiye’nin hangi alanlarda daha avantajlı konumda olduğu konusuna değineceğiz ancak öncesinde konuyu daha yakından irdeleyelim.

 

Yazı İçeriği

 

Dental Turizm Ne Demektir?

En genel tanımı ile dental turizm diş tedavisi hizmeti almak için farklı bir ülkeye seyahat etmektir. Kuşkusuz her ülke için diş turizmi ve genel olarak da sağlık turizmi çok büyük bir önem taşıyor. Turistler bir yandan diş tedavisi hizmeti alırken bir yandan da ülkeyi gezme, kültürü tanıma şansıma sahip olabiliyor.

Dolayısıyla hem tatil hem de sağlık hizmetlerinden faydalanma şansı bir arada değerlendiriliyor. Özellikle ülkemizde diş tedavilerinin ücretlerinin pek çok ülkeye nazaran daha makul rakamlardan oluşması, bu ülkenin yağın bir şekilde tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Dental Turizm Nasıl Yapılır?

dental turizm nasıl yapılır

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de dental turizm nasıl yapılır konusu oluyor. Elbette bazı istisnai durumlar olabilir. İstisnalar dışında sürecin işleyişini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Hasta kendi ülkesinde çektirdiği panoramik röntgeni ya da tedaviye dair diğer tetkikleri seçtiği bir sağlık kuruluşuna gönderir. Gönderim dijital ortamda kolaylıkla yapılabilir.
 • Diş hekimi gelen tetkik ve sağlık sorununu gözden geçirerek bir tedavi planlaması yapar.
 • Diş hekimliği alanında sağlık hizmeti almak isteyen kişiye planlanan tedavi, toplam maliyet ve tedavi süresi hakkında bilgi aktarılır.
 • Hastanın kabul etmesi durumunda randevu ayarlanır ve hasta randevu tarihini kapsayacak şekilde seyahat planlamasını yapar.

Bu arada dental turizmde tedavi sürelerinin her hasta için aynı olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bazı tedaviler sadece birkaç günde tamamlanırken bazı tedaviler bir hafta ya da daha uzun bir süreyi gerektirebiliyor. Zira tedavi süresinin tedavi planlaması kapsamında belirlenmesi de bundan kaynaklanıyor. Bu sayede yurt dışına çıkacak olan hastalar seyahat planlamalarını net bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Dental Turizmde Türkiye’nin Avantajları

Türkiye dental turizm alanında pek çok ülke ile kıyaslandığında son derece avantajlıdır. Öncelikle ülkemizde uygulanan diş tedavilerinin Avrupa ülkelerinde uygulanan tedaviler ile aynı kalitede olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ancak buna karşın ülkemizde daha makul fiyatlandırmalar yapılıyor.

Sadece bu husus bile tek başına Türkiye’yi avantajlı kılabiliyor. Elbette Türkiye diş tedavisi hizmeti alırken aynı zamanda tatil yapmak ve gezmek için de cazip bir seçenektir. Doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve kendine has kültürü ile her daim çekici bir ülke olma özelliğini koruyan Türkiye’nin diş turizmi noktasındaki avantajları kısaca şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Türkiye’de diş tedavilerinde kullanılan medikal cihazlar, Avrupa ülkelerinde kullanılan cihazlar ile aynı kalitededir. Ülkemizde dünya genelinde kabul görmüş olan FDA ya da CE onaylı cihazlar kullanılıyor.
 • Tedavi maliyetleri son derece makul seviyede seyreder. Avrupa ülkelerinde diş tedavileri ülkemizde uygulanan ücretlerden çok daha yüksek rakamlardan oluşabiliyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de diş tedavisi fiyatları yurt dışı muadillere göre % 50 oranında daha düşüktür.
 • Tedavi masraflarının daha düşük olması, yurt dışında yabancı sigorta firmalarının da Türkiye’yi önermesini beraberinde getiriyor.
 • Türkiye’de tedavi olmak isteyenlerin bekleme süresi oldukça kısadır. Randevu alabilmek için haftalarca beklemek zorunda olmayan turistler en kısa sürede seyahat planlamasını yapabilir ve tedaviden faydalanabilir.
 • Türkiye’ye ulaşım imkanlarının geniş olması ve beraberinde ulaşım masraflarının daha düşük olması da avantajlar listesinde yer alıyor.
 • Türkiye’de diş hekimliğinde kullanılan malzemeler markalıdır. Hastalar malzeme karnesi ile tedavilerine diledikleri zaman kendi ülkelerinde de devam edebilirler.
 • Türk diş hekimlerinin başarılı olması da son derece önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Zira çok sayıda turist, daha bir yakınının Türkiye’de diş tedavisi yaptırdığını ve gayet memnun kaldığını, bu nedenle kendisinin de diş tedavisi için rotasını Türkiye’ye çevirdiğini dile getiriyor.

 

Dental Turizm Nasıl Geliştirilebilir?

dental turizm nasıl gelişir

Diş turizminin son yıllarda belirgin bir artış grafiği seyrettiği biliniyor. Ülke ekonomisi açısından son derece önemli bir yere sahip olan bu turizmin geliştirilmesi için öncelikle sağlık kuruluşlarında başarılı bir ekibin oluşturulması gerekiyor.

Bu alana hizmet veren sağlık kuruluşlarının tanıtımının yapılması ve özellikle sosyal medyada bilinirliğin artırılması turizmin gelişmesine de ciddi bir katkıda bulunacaktır. Eğitimli personel ihtiyacının karşılanması da son derece önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Zira hastalar ile öncelikli olan iletişime geçen diş hekimleri değil personeldir. Dolayısıyla personelin de diş turizmi hakkında yeterli bilgi ve bilince sahip olması sağlanmalıdır.

Sadece bu turizme yönelik bir web sitenin hazırlanması da sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Sağlık kuruluşlarının Avrupa, Balkanlar ve Körfez ülkelerinde hizmet veren acenteler ile temas halinde olması da dental turizmin gelişmesine yönelik atılabilecek önemli adımlar arasında bulunuyor.

Çünkü bu acenteler çok sayıda yabancı hastanın tercihini Türkiye yönünde kullanmasını sağlayabilir ve bu noktada önemli bir aracılık görevi üstlenebilir. Elbette hepsinden önemlisi sunulan mevcut sağlık hizmetlerinin kalitesini korumaktır. Aynı zamanda en yeni tedavi tekniklerinin başarılı bir şekilde uygulanmaya devam etmesi de bu konuda bir standart yakalamak adına önem taşıyor.

 

Dental Turizmde En Çok İstenen Hizmetler Nelerdir?

Pek çok farklı sağlık hizmeti dental turizm kapsamında yurt dışına gelenler için de sunuluyor. Ülkemizde en çok tercih edilen hizmetleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Estetik diş dolgu operasyonları
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • İmplant
 • Ortodonti
 • Estetik lamina
 • Dentap spa
 • Dijital gülüş tasarımı
 • Diş protezleri

Sağlık Turizminde Dental Turizminin Payı Nedir?

sağlık turizmi

Dünya sağlık turizmi verileri mercek altına alındığında dental turizm sağlık turizminin % 25’lik dilimini oluşturuyor. Ancak yapılan son analizler, estetik turizmi ile diş turizminin pastadaki payının artış göstermeye başladığını gözler önüne seriyor. Özellikle diş turizmi % 20 gibi oldukça yüksek oranda bir artış grafiği sergiliyor.

Elbette her ülkede sağlık turizmi pastasının yüzden kaçlık dilimini diş turizminin oluşturduğu değişkenlik gösterebilir. Örneğin 2017 yılı verilerine göre tüm dünya genelinde dental turizmde başı çeken ülke Meksika oluyor. Nedeni ise ABD ile komşu olması ve ulaşım kolaylığı olarak gösteriliyor. İkinci sırada yer alan Hindistan’ın avantajı ise fiyatların çok düşük seviyede seyretmesidir. Üçüncü sırada ise Macaristan yer alıyor. Macaristan çoğunlukla Avrupa ülkelerinden turist ağırlıyor.

Türkiye’nin bu sıralamadaki yeri ise 12’dir. Maalesef ülkemiz dental turizm alanında Polonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosta Rika, Tayland, Malezya ve Singapur’dan sonra geliyor. Türkiye’nin sıralamadaki yeri doğru hamlelerde bulunulması sayesinde çok daha üst noktalarda olabilir. Bu noktada diş turizminin nasıl geliştirilebileceği, nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi unsurlar önemini daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Konuya dair soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Bizi Arayın